w

10 niesamowitych faktów o położnictwie, których nie znasz!

Podczas porodu w pełni skupiamy się na dziecku, ale położnicze fakty związane z ciążą, porodem i połogiem również są bardzo ciekawe. W tym artykule przedstawimy dziesięć niezwykłych faktów o położnictwie, których zapewne nie znaliście.

1. Istnieje takie coś, jak „linia nigra”

Kobiety uważają, że ciążowa linia na brzuchu to coś, co pojawia się tylko u nich. W rzeczywistości jednak, jest to całkowicie normalne zjawisko. Nazywa się to „linią nigra”. Pojawia się ona w wyniku zmian hormonalnych i rozciągania się skóry w okolicy brzucha.

2. Istnieje związek między kolorami oczu dziecka a jego płcią

Okazuje się, że kolor oczu dziecka może wskazać na jego płeć. Dzieci z ciemnymi oczami częściej są chłopcami, natomiast dzieci z jasnymi oczami – dziewczynkami.

3. Noworodki są w stanie rozpoznać smaki

Choć noworodki nie są jeszcze w stanie mówić, to są w stanie odróżnić kształty oraz smaki. Oznacza to, że już zaraz po urodzeniu zaczynają poznawać zmysły dotyczące jedzenia.

4. Kobiety są bardziej podatne na choroby zakaźne

Kobiety w ciąży są bardziej podatne na choroby zakaźne niż kobiety, które nie są w ciąży. Wynika to z faktu, że ich układ odpornościowy jest osłabiony w trakcie ciąży.

5. Kobiety mogą wykształcić „dolną migdałkową hipertrofię”

Dolna migdałkowa hipertrofia to niezwykle rzadka choroba, która występuje u kobiet w czasie ciąży. Objawia się ona powiększaniem się migdałków, co może prowadzić do trudności w oddychaniu i ciągłych infekcji.

6. Mężczyźni również mogą chorować na porodówkę

Mężczyźni, którzy spędzają dużo czasu z ciężarnymi partnerkami, mogą doświadczać tzw. porodówki. Objawia się ona takimi samymi objawami, jakie mają kobiety w ciąży, np. bólem głowy, sennością i zaburzeniami trawienia.

7. Czwarty trymestr ciąży istnieje

Większość ludzi uważa, że ciąża trwa dziewięć miesięcy, a po urodzeniu dziecka kończy się proces przygotowywania organizmu do narodzin dziecka. W rzeczywistości jednak, czwarty trymestr ciąży trwa jeszcze około trzech miesiące. W tym czasie organizm kobiety powoli powraca do stanu przedciążowego.

8. Naturalne metody rozwiązania problemu z zaparciami w czasie ciąży

Zaparcia to bardzo częsty problem w czasie ciąży. Można jednak spróbować radzić sobie z tym problemem za pomocą naturalnych metod, takich jak dieta bogata w błonnik czy regularne ćwiczenia fizyczne.

9. Kobiety w ciąży mogą przeżywać stres psychiczny w trakcie ciąży

Kobiety w ciąży często przeżywają duży stres psychiczny. Większość z nich związana jest z obawą o zdrowie dziecka lub z bólem związanym z porodem. Dlatego też, ważne jest, aby kobiety w ciąży miały wsparcie swojej rodziny lub przyjaciół.

10. Poród w wodzie

Poród w wodzie to coraz bardziej popularna metoda rodzenia. Podczas takiego porodu, kobieta rodząca przyjmuje pozycję siedzącą lub klęczącą w specjalnej wannie. Woda w wannie działa relaksująco i łagodzi ból porodowy.

W związku z powyższym, położnicze fakty są równie interesujące jak sama ciąża, poród i połóg. Wymienione powyżej fakty pokazują, jak ciała kobiet są niesamowicie skomplikowane i jak wiele zmian zachodzi w ich organizmach w ciągu dziewięciu miesięcy. Dlatego też, ważne jest, aby każda przyszła mama miała dostęp do wiedzy na temat jej organizmu i procesów zachodzących w ciąży.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

ubranka dla niemowląt

Jak rozwija się poznawczo dziecko?

rozwój niemowląt

Jak radzić sobie z problemem niedoboru mleka?