w

Jak skomponować zdrowy harmonogram posiłków?

poród naturalny

W jak sposób skomponować zdrowy harmonogram posiłków?

Planowanie posiłków jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia. Składają się one na jedną z najważniejszych kwestii związanych z utrzymaniem zdrowia, ale też i sylwetki. Składniki to prawdziwy skarb i należy do nich podejść z uwagą. Co zrobić, aby nasz harmonogram posiłkowy był jak najzdrowszy?

Zacząć warto od planowania. Najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie dokładnego harmonogramu posiłków na cały dzień lub tydzień. Dzięki temu unikniemy problemów związanych z brakiem czasu na gotowanie. Harmonogram posiłkowy powinien być zróżnicowany i pełny wartościowych składników odżywczych.

Zaczynając od pierwszego posiłku dnia – śniadania, należy poświęcić czas na przygotowanie zdrowych potraw, pełnych białka i węglowodanów złożonych. Wskazane są również owoce i warzywa, które stanowią wartościowe źródła witamin i błonnika pokarmowego. Można wybrać między innymi płatki owsiane z jogurtem, omlet z jajek, warzywami i pieczywem pełnoziarnistym lub kanapki z hummusem i warzywami.

Drugim ważnym posiłkiem jest lunch. Warto zjeść porcję mięsa lub ryby, aby dostarczyć organizmowi pełnowartościowego białka. Do tego możemy dorzucić porcję gotowanej lub pieczonej warzyw, pełnoziarniste węglowodany (np. ryż, kasze), a całość przyprawić zdrowymi tłuszczami, np. oliwą z oliwek.

Kolejnym, ważnym posiłkiem jest kolacja. Powinna być posiłkiem lżejszym niż obiad, ale również wartościowym. Można wybrać między innymi grillowaną rybę lub mięso z dodatkiem warzyw, sałatkę z warzywami, tost z serem i warzywami lub zupę o treściwym charakterze (np. z warzywami krem).

Wszystkie posiłki powinniśmy popijać wodą mineralną lub ziołowymi herbatami. Do przekąsek warto wybierać orzechy, suszone owoce lub upieczone jabłka. Unikajmy gotowych przetworów, fast foodów czy słodkich napojów.

W skład zdrowego harmonogramu posiłków powinny również wchodzić małe posiłki pomiędzy głównymi, tzw. przekąski. Możemy sięgać po surowe warzywa, jogurty naturalne, owoce lub kiełbaski pełnoziarniste. Ważne, aby przekąski uzupełniały wartości odżywcze w ciągu dnia i nie przyczyniały się do tycia.

Jak widać, zdrowy harmonogram posiłków to ważny element naszego życia. Dzięki niemu możemy cieszyć się dobrym zdrowiem, sylwetką czy lepszą kondycją. Harmonogram powinien być dobrze zróżnicowany i pełny wartościowych składników odżywczych. Warto również zadbać o dodatek ruchu, aby w pełni cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

ubranka dla niemowląt

7 powodów, dla których warto skorzystać z położniczych domów opieki

rozwój niemowląt

Jak dieta białkowa wpływa na spalanie tłuszczu?