w

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie paleo

dieta paleo

Niezwykła dieta paleo – dlaczego warto ją stosować?

Dziś pragniemy poruszyć temat, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób dbających o swoje zdrowie i kondycję. Jest nim dieta paleo – sposób żywienia, który ma powstać w oparciu o jadłospis naszych przodków z epoki paleolitu, a który przypomina trochę diety wyznawane wśród nielicznych plemion polujących. Czym jednak charakteryzuje się paleo i jakie korzyści dla naszego zdrowia może przynieść?

Dieta paleo – co to takiego?

Dieta paleo, inaczej dieta jaskiniowca, to sposób odżywiania, który bazuje na naturalnych produktach, jakie były dostępne w czasach prehistorycznych. Jej zwolennicy przekonują, że jedynie taki rodzaj żywności jest w pełni dostępny dla naszego organizmu i potrafi wspomóc nasze zdrowie i kondycję. Co więc powinniśmy jeść, aby przestrzegać diety paleo? Oto podstawowe zalecenia:

 • Mięso – dające nam białko, witaminy i wapń, zatem warto sięgać po różne rodzaje mięsa.
 • Warzywa – na tle diety paleo najważniejsze są te surowe czy lekko podsmażone.
 • Owoce – owoce, jakie były dostępne w epoce paleolitu, to głównie te leśne, jakie powszechnie znajdziemy w naszych lasach.
 • Nasiona – chia, siemię lniane czy słonecznik pochodzą one z epoki paleolitu i są dozwolone w diecie paleo.
 • Tłuszcze – także to dobra odpowieź na zastosowana w odżywianiu paleo gdzie olej kokosowy czy oliwa z oliwek będa dobrym wyborem.

Czego powinniśmy unikać?

 • Cukrze oraz wszelkich słodyczach, które doprowadzają do zdrowotnych problemów.
 • Produktach przetworzonych – są pełne chemii i nie są rekomendowane w diecie paleo.
 • Nawet tradycyjny chleb czy makaron, nie są polecane w diecie paleo – z powodu zastosowanego w ich produkcji przemysłowego przetworzenia, które uniemożliwia spożycie tych produktów na tej diecie.

Dlaczego warto stosować dietę paleo?

Dieta paleo znana jest z wielu korzyści wynikających z jej zastosowania. Poza tym, że jest to dieta bardzo zdrowa, to pozwala ona także na redukcję wagi, a także na pozbycie się trudności z trawieniem. Innymi zaletami diety paleo to:

 • Zmniejszenie ryzyka chorób serca.
 • Wzrost witalności oraz odporności naszego organizmu.
 • Poprawienie jakości snu.
 • Przywrócenie naturalnego rytmu funkcjonowania organizmu, co przekłada się na ogólny stan zdrowia.

Podsumowanie

Dieta paleo staje się coraz bardziej trendowa w polskim społeczeństwie. Choć odstępstwa od niej w dzisiejszych czasach są niemożliwe, to warto zastanowić się nad tym, czy nie warto spróbować jej stosowania. Dieta paleo, niewątpliwie, ma wiele zalet dla naszego zdrowia i kondycji fizycznej. Dbajmy więc o właściwe odżywianie, przede wszystkim naturalnym pożywieniem, jakie nie doprowadziłoby do szkody dla naszego zdrowia.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

rozwój niemowląt

Najlepsze produkty spożywcze dla zdrowia niemowląt.

rozwój niemowląt

Co to jest diagnostyka prenatalna i dlaczego jest ważna dla ciężarnych?